Jaki serwer – czyli jak zapewnić odpowiednią jakość usług nie przepłacając?

Jaki serwer – czyli jak zapewnić odpowiednią jakość usług nie przepłacając?

Oferty można podzielić na 3 kategorie:

  • Plan hostingowy – to pojęcie zawiera w sobie też serwery wirtualne, ale często jest używane do określenia usługi zapewniającej miejsce na serwerze, bez własnego konta użytkownika w systemie. Konto takie nie ma przydzielonej zagwarantowanej mocy obliczeniowej i pasma transferu na serwerze. Może to stanowić problem przy często odwiedzanych, lub bardzo skomplikowanych stronach

  • Serwery wirtualny (VPS – Virtual Private Server) – jest to wydzielona część serwera fizycznego, do której dostęp ma klient. Takie rozwiązanie jest droższe, niż plan hostingowy, ale gwarantuje nam, że będziemy cały czas dysponowali tą samą mocą obliczeniową i pasmem łącza. Daje również dużo większe możliwości konfiguracji naszego serwera, oraz instalacji oprogramowania. Jest to rozwiązanie dla dużych stron firmowych i małych portali internetowych.

  • Serwery dedykowane – jest to najdroższa opcja oferowana przez firmy hostingowe. Polega ona na udostępnieniu na własność klienta całego fizycznego serwera. Firmy oferują różne konfiguracje serwera, oraz limity transferu. Serwery takie używane są na potrzeby dużych serwisów firmowych, portali, bardzo często odwiedzanych stron. Doceniane są także przez firmy chcące zmaksymalizować bezpieczeństwo przechowywanych tam danych, albo planujące magazynowanie dużych ilości informacji.

  • Pozostaje też kwestia wyboru firmy hostingowej – tu niestety jakość usług bardzo się różni w zależności od firmy. Zazwyczaj jakość jest proporcjonalna do ceny, ale nie jest to regułą. Najlepszym rozwiązaniem jest zdanie się na poradę doświadczonej osoby, lub na opinie internautów.

    <-- pozostałe artykuły